Zasady bezpieczeństwa na lekcjach eliksirów
Antonette Tristezze, I klasa UMiC
1. W czasie lekcji eliksirów, a właściwie zawsze, gdy przebywa się w lochu, należy bezwzględnie słuchać nauczyciela i stosować się do jego poleceń.
2. Wymagana jest znajomość wszystkich zaklęć pomocniczych, jak również przed każdą lekcją zweryfikowanie stanu swojej różdżki, na wszelki wypadek.
3. Wskazane jest dokładne, najlepiej parokrotne przeczytanie receptury przed sporządzeniem eliksiru, w celu uniknięcia ewentualnej pomyłki. Na poziomie pierwszej klasy co prawda nie używa się wyjątkowo niebezpiecznych ingrediencji, niemniej jednak źle sporządzony eliksir może nawet wybuchnąć, co stanowi poważne zagrożenie.
4. Przed rozpoczęciem warzenia eliksiru trzeba upewnić się, że wszystkie potrzebne przyrządy, jak kociołek, trójnóg, bagietka, waga czy fiolki nadają się do użytku, nie mają żadnych usterek. Należy też skontrolować stan ingrediencji.
5. Potrzebne ingrediencje należy przygotować zanim zacznie się warzyć eliksir. W ten sposób można oszczędzić sobie ciągłego biegania od stanowiska do szafki na składniki. A przede wszystkim pomaga to uniknąć sytuacji, w której przez czyjeś potencjalne lenistwo ingrediencje będą latać po całej klasie. Używanie zaklęcia przywołującego w czasie lekcji eliksirów jest zabronione, chyba że nauczyciel akurat stwierdzi inaczej.
6. W trakcie pracy w lochach zawsze należy mieć przy sobie ochronne rękawice, najlepiej ze smoczej skóry, by w razie czego móc je założyć, gdyby zaszła konieczność użycia niebezpiecznego składnika. Inne elementy odzieży ochronnej nie są wymagane, ale ich posiadanie na pewno nie może zaszkodzić.
7. Zakazane jest spożywanie uwarzonego eliksiru czy jakiejkolwiek jego ingrediencji bez wyraźnego polecenia nauczyciela. A nawet po poleceniu nauczyciela radziłabym uważać.
8. Po skończonej pracy zawsze trzeba dokładnie sprzątnąć swoje stanowisko. Po oddaniu fiolki z eliksirem nauczycielowi należy opróżnić kociołek z jego reszty, nie wolno zostawić w nim wywaru.