PODRĘCZNIK

RECEPTURY

VERITASERUM

DOKUMENTY

KONTAKT

Korzystanie z materiałów

Zezwalam innym nauczycielom na korzystanie z moich materiałów podczas własnych zajęć lekcyjnych i olimpiad. Zaznaczam przy tym, że nie zgadzam się na kopiowanie tekstów zamieszczonych na tej stronie do innych źródeł (np. własnych podręczników). Korzystając z moich materiałów należy używać odnośnika do tej strony. Współautorem niektórych materiałów na stronie jest Akemi Orihara, która udzieliła zgody na ich wykorzystywanie i rozpowszechnianie w ramach mojego podręcznika.
Konkurs Veritaserum

Międzyszkolny konkurs tematyczny Veritaserum

Następna edycja: 2.04.2017

Organizator jest w posiadaniu większości starych dyplomów, dokumentów i eliksirów z poprzednich edycji konkursu. Jeżeli szukasz informacji, zgłoś się przez zakładkę kontakt, podając nick pod jakim brałeś udział w konkursie i edycję.
Sowia Poczta


Ann Riddley
gabinet.w.lochach@gmail.com

chatsm
Ann_Riddley
Tabelki siły składników organicznych

Każdy składnik posiada swoje określone właściwości magiczne i w różnym stopniu wpływa na eliksir. Aby ułatwić pracę na lekcji, wprowadziłam pojęcie "siły" ingrediencji. Siła oznacza właściwości każdego składnika i pomaga określić poprawną kolejność dodawania poszczególnych składników do kociołka. Opracowane przeze mnie wykresy należy czytać poziomo:
Drogi nauczycielu! Tabele siły składników są moim autorskim materiałem. Bez względu na to, czy podczas kopiowania zmienisz kolor tła tabeli, zrobisz je w formie docsa, przepiszesz je własnoręcznie lub wykonasz w inny sposób niż te powyżej, to i tak nie stanowią one twojej własności.ODCZYTYWANIE TABELEK SIŁY SKŁADNIKÓW

Tabelki siły składników. Dużo uczniów skarży się, że ma problem z ich odczytywaniem. Pokażę na konkretnym przykładzie jak z nich korzystać.


Co posiada silniejsze właściwości magiczne, Jednorożec czy Dżdżownica?

Mamy dwa składniki i chcemy zobaczyć, który z nich posiada silniejsze właściwości magiczne. Tabele siły składają się z dwóch list składników - jedna lista znajduje się po lewej stronie a druga na górze tabeli (zaznaczone czerwonymi strzałkami na obrazku). Aby sprawdzić, który składnik posiada silniejsze właściwości magiczne, musimy wybrać jeden składnik z listy po lewej stronie i przyrównać go do drugiego składnika z listy na górze. W tym przypadku wyszukujemy z listy po lewej jednorożca, a z listy górnej dżdżownice (nie ma różnicy z jakiej listy wyszukujemy poszczególne składniki, równie dobrze moglibyśmy zamienić je miejscami i z listy po lewej stronie wyszukać dżdżownice, a z listy na górze wyszukać jednorożca, wynik byłby ten sam.). Jeżeli już znaleźliśmy składniki, musimy sprawdzić, w jakim miejscu w tabeli przecinają się one. Kolor pola, w którym się przecinają, oznacza siłę składnika z lewej listy. W naszym przypadku kolor pola jest czerwony, a zgodnie z legendą (niebieska strzałka) oznacza on to, że składnik z lewej listy posiada silniejsze właściwości magiczne od tego z listy na górze. My z listy po lewej wyszukaliśmy jednorożca, czyli mamy już gotową odpowiedź:


Jednorożec posiada silniejsze właściwości magiczne od Dżdżownicy.
Pojęcie siły składnika: autor Ann Riddley | opracowanie tabel Ann Riddley
Większość informacji z tabel zgodna z kanonem HP
(właściwości poszczególnych składników wspomniane w książkach Rowling)