PODRĘCZNIK

RECEPTURY

VERITASERUM

DOKUMENTY

KONTAKT

Korzystanie z materiałów

Zezwalam innym nauczycielom na korzystanie z moich materiałów podczas własnych zajęć lekcyjnych i olimpiad. Zaznaczam przy tym, że nie zgadzam się na kopiowanie tekstów zamieszczonych na tej stronie do innych źródeł (np. własnych podręczników). Korzystając z moich materiałów należy używać odnośnika do tej strony. Współautorem niektórych materiałów na stronie jest Akemi Orihara, która udzieliła zgody na ich wykorzystywanie i rozpowszechnianie w ramach mojego podręcznika.
Konkurs Veritaserum

Międzyszkolny konkurs tematyczny Veritaserum

Następna edycja: 2.04.2017

Organizator jest w posiadaniu większości starych dyplomów, dokumentów i eliksirów z poprzednich edycji konkursu. Jeżeli szukasz informacji, zgłoś się przez zakładkę kontakt, podając nick pod jakim brałeś udział w konkursie i edycję.
Sowia Poczta


Ann Riddley
gabinet.w.lochach@gmail.com

chatsm
Ann_Riddley
DOKUMENTY



Ann Riddley

kontakt:
gabinet.w.lochach@gmail.com

podręcznik:
www.eliksiry.xn.pl

ANN RIDDLEY

ABSOLWENT:
rok szkoła dom
2005/2006 HP School Slytherin


DOŚWIADCZENIE (wybrane szkoły):
rok szkoła dom
2012-2015 Uniwersytet Magii i Czarodziejstwa (UMiC) nauczyciel eliksirów
2014 Instytut Lumos (IL) nauczyciel eliksirów
2013 Hogwart im. Sióstr Carft (HC) nauczyciel eliksirów
2010-2013 HP School (HPS) nauczyciel eliksirów
2011 Argo Magic School (AMS) nauczyciel eliksirów
2008-2012 Uniwersytet Nauk Czarodziejskich i Magicznych (UNCiM) nauczyciel eliksirów

Organizator międzyszkolnego konkursu tematycznego z eliksirów - Veritaserum


WSTĘP DO MATERIAŁU - [ klik ]


Słowem wstępu

Do wirtualnego Świata Magii zawitałam w 2005 roku, jednak nauczaniem eliksirów zainteresowałam się dopiero kilka lat później. Tworząc własny materiał przedmiotowy wzorowałam się głównie na książkach Rowling. Zawsze wyznawałam zasadę, że lekcje eliksirów powinny być jak najbardziej zbliżone do tych, które odbywały się w książkowym Hogwarcie: pełne magii, dymiących kociołków, obrzydliwych ingrediencji i oczywiście praktyki. Przewertowałam wszystkie książki z serii "Harry Potter" w poszukiwaniu fragmentów opisujących lekcje eliksirów w Szkole Magii i Czarodziejstwa, zainteresowałam się też podręcznikami innych nauczycieli licząc na to, że dostarczą mi one odpowiednich informacji na temat aktualnego programu nauczania z eliksirów w Świecie Magii. Wiarygodność zawartego w nich materiału wielokrotnie sprawdzałam przy pomocy polskojęzycznych jak i zagranicznych stron poświęconych HP, przejrzałam także zawartość oficjalnych gier z tej tematyki a także filmów (których fanką nie jestem).

Na pierwszy rzut oka dało się zauważyć, że materiał wykorzystywany w wirtualnych szkołach magii znacznie odbiega od kanonu, jakim jest dla nas seria HP. Jest to zrozumiałe z racji tego, że książki Rowling nie dostarczyły nam wystarczająco dużo informacji na temat samego materiału poszczególnych przedmiotów szkolnych, a żeby zapełnić te luki, nauczyciele musieli stworzyć własny program w oparciu między innymi o mitologię czy mugolskie dziedziny nauki.

Ułożenie własnego programu nauczania zajęło mi sporo czasu, a także stworzyło wiele problemów. Kłopotliwe okazały się same receptury poszczególnych eliksirów. W książkach o Harrym Potterze nie występowała ani jedna pełna receptura magicznej substancji. Jedyne konkretne informacje jakie udało mi się znaleźć to urywki receptur (przykładowo: Harry Potter i Komnata Tajemnic - eliksir Wielosokowy) lub cytowane przez bohaterów pojedyncze składniki. Kilka nowych ingrediencji i pożytecznych zaklęć zostało zawartych w grach, zaś w filmach nie odkryłam niczego przydatnego pod tym względem (pomijając jedną ciekawostkę z pierwszej części, kiedy Severus Snape w polskiej wersji językowej mówi "beozar" zamiast "bezoar".). Niezrażona nieścisłościami, na podstawie zebranych informacji stworzyłam bazę składników, po czym wypełniłam nimi luki w poszczególnych recepturach na potrzeby własnych zajęć. Stworzyłam też specyficzny system sporządzania eliksirów w praktyce na czacie, który polegał na ukryciu wybranych ingrediencji w recepturze i ułożeniu konkretnego schematu warzenia wywarów tak, aby uczniowie mogli wykazać się logiką podczas zajęć i nie byli oceniani jedynie za umiejętność przepisywania słowo w słowo każdego zdania z receptury. Aby ułatwić pracę na lekcji, wprowadziłam pojęcie siły składnika. Przed tym krokiem każdy składnik został przeze mnie sprawdzony pod względem właściwości i odpowiednio zakwalifikowany tak, aby wprowadzana przeze mnie nowość miała jak największe odzwierciedlenie w kanonie. Niestety nie udało mi się stworzyć systemu sporządzania eliksirów w oparciu tylko i wyłącznie o informacje zawarte w książkach Rowling. Uważam jednak, że opracowany przeze mnie materiał nie kłóci się z kanonem i jest mu bardzo bliski.
Nigdy nie przepadałam za zajęciami, które prowadzone były według schematu znanego z mugolskich szkół. Nie tolerowałam także materiału zaczerpniętego z przedmiotów takich jak chemia, fizyka czy biologia. Uważam, że Świat Magii musi tę magię zachować z pełnym wydaniu, a zajęcia lekcyjne powinny być wzorowane na książkowym Hogwarcie. Często akcentuję swoje stanowisko w tej sprawie. Pomimo tego, że mam specyficzne podejście do tematu prowadzenia zajęć lekcyjnych, uważam, że przy tak dużej liczbie szkół różnorodność materiału jest potrzebna. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę z tego, że różnice w programach nauczycieli bywają kłopotliwe, zwłaszcza przy organizacji wszelkich olimpiad i konkursów przedmiotowych. Niemniej jednak zamierzam kontynuować to, co stworzyłam kawał czasu temu, nie wzorując się na pozostałych nauczycielach eliksirów i nie dostosowując własnego materiału do sztucznie wyznaczonych standardów Świata Magii, które okazały się niczym innym, jak tylko bezmyślnym powielaniem tego samego programu (w myśl zasady "bo tak się przyjęło w ŚM"), wymyślonego wiele lat temu przez pierwszych nauczycieli, a który nijak się ma do kanonu, czyli serii o Harrym Potterze.

CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU - [ klik ]


Charakterystyka
- Na lekcjach eliksirów kładę duży nacisk na zajęcia praktyczne.
- Podczas zajęć sporządzane są eliksiry w praktyce według moich własnych receptur, stworzonych na potrzeby moich lekcji.
- Posiadam własny materiał przedmiotowy, realizowany wyłącznie na moich zajęciach.
- Prowadzę klimatyczne zajęcia w formie zabaw i wyzwań.
- Utrzymuję realia Hogwartu, klimat wprowadzony na lekcjach bazuje na książkach o Harrym Potterze, wszelkie zagadnienia omawiane na zajęciach są ściśle związane z książkami J.K.Rowling.



Ocena pracy ucznia
- Uczeń otrzymuje ocenę za każdy sporządzony eliksir na lekcji.
- Oceniana jest także frekwencja oraz aktywność ucznia na zajęciach.
- Brak w ciągu roku szkolnego kartkówek i sprawdzianów, wiedzę teoretyczną sprawdza egzamin końcowy z przedmiotu.
- Na ocenę końcową składa się ocena z praktyki (średnia ocen ze sporządzonych podczas lekcji wywarów) oraz ocena z teorii (egzamin końcowy z eliksirów).



Informacje dodatkowe
- Poniższy materiał rozbity został na dwie klasy.
- Na swoich zajęciach nie realizuję tematów odnoszących się do historii eliksirów czy sławnych alchemików. Tego typu dziedzinami zajmuje się Historia Magii. Decyzja ta podyktowana jest chęcią utrzymania klimatu książkowego Hogwartu, w którym studenci magii uczyli się sztuki sporządzania eliksirów za pomocą praktyki.


MATERIAŁ Z ELIKSIRÓW - [ klik ]


OMAWIANE ZAGADNIENIA

[1] Zasady sporządzania eliksirów
Uczeń:
- Zna ogólne zasady sporządzania eliksirów w praktyce.
- Wie, jak odpowiednio przygotować się do sporządzania magicznego wywaru.
- Zna przydatne zaklęcia i potrafi je wykorzystać w praktyce.
- Zna listę niezbędnego wyposażenia młodego alchemika.
- Zna podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas sporządzania substancji.



[2] Składniki eliksirów
Uczeń:
- Zna popularne składniki eliksirów, potrafi je nazwać i odpowiednio opisać.
- Zna ogólny podział składników ze względu na ich właściwości i pochodzenie.
- Potrafi trafnie określić rodzaj i właściwości danego składnika oraz wymienić jego elementy najczęściej wykorzystywane w alchemii.
- Wie, w jaki sposób mieszać ze sobą poszczególne składniki oraz których ze sobą nie łączyć.
- Potrafi odpowiednio określić porcję/ilość/dawkę potrzebnego składnika.
- Potrafi odpowiednio przygotować składniki do użycia.
- Zna prawa Golpalotta i potrafi je zastosować w praktyce.



[3] Tablica Virusojewa
Uczeń:
- Zna Tablicę Virusojewa, wie do czego służy oraz jak się nią posługiwać.
- Potrafi szybko i sprawnie odczytać symbole poszczególnych składników z Tablicy Virusojewa.
- Potrafi w odpowiedni sposób określić wzór każdego eliksiru.
- Zna odpowiednie nazewnictwo poszczególnych elementów eliksiru i potrafi przedstawić je za pomocą umownych symboli w celu ułatwienia sobie pracy z Tablicą Virusojewa.



[4] Eliksiry na podstawie grup
Omawiane grupy:
- Grupa eliksirów metamorficznych (Przemian)
- Grupa eliksirów czarnomagicznych
- Grupa eliksirów mentalnych
- Grupa eliksirów zdrowotnych
- Grupa eliksirów inkantacyjnych



[5] Antidotum i trucizna
Uczeń:
- Wie, czym jest trucizna i antidotum.
- Potrafi sporządzić wybrane trucizny.
- Wie, jak sporządzić antidotum na prostą truciznę.
- Potrafi sporządzić antidotum na złożoną truciznę wspomagając się trzecim prawem Golpalotta.
- Zna ogólne zasady i prawa dotyczące sporządzania antidotum.



Lista eliksirów sporządzanych w praktyce na lekcjach
- Eliksir Euforii
- Wywar Tojadowy
- Eliksir Wielosokowy
- Veritaserum
- Szkiele-Wzro
- Eliksir Słodkiego Snu
- Eliksir Pieprzowy
- Wywar Żywej Śmierci
- Amortencja
- Eliksir Postarzający
- Eliksir Bujnego Owłosienia
- Eliksir Rozśmieszający
- Eliksir Rozdymający
- Wywar Dekompresyjny
- Antidotum na wybraną truciznę




ZDOBYTE NAGRODY I TYTUŁY:

Plebiscyt na najlepszego nauczyciela według Without Mercy
I etap: Ann Riddley, wygrana w kategorii “eliksiry”,
II etap: Ann Riddley, drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji nauczycieli Świata Magii.

Cukrowe Pióra 2010 - wygrana w kategorii “Czarnoksiężnik”, 3 miejsce w kategorii “Dyrektor”.
Cukrowe Pióra 2011 - wygrana w kategorii “Czarnoksiężnik”, 5 miejsce w kategorii “Dyrektor”.

Zakończenie roku szkolnego (UNCiM) Styczeń - Kwiecień 2011, przyznane nagrody - Postrach Szkoły, Szkolna McGonagall.
Zakończenie roku szkolnego (UNCiM) Październik - Grudzień 2010, przyznane nagrody - Postrach Szkoły.
Zakończenie roku szkolnego (UNCiM) Lipiec - wrzesień 2010, przyznane nagrody - Postrach Szkoły, Strażnik Teksasu, Szkolna McGonagall.
Zakończenie roku szkolnego (UNCiM) Kwiecień - Czerwiec 2010, przyznane nagrody - Postrach Szkoły, Naj Opiekun (Slytherin), Strażnik Teksasu.
Zakończenie roku szkolnego (UNCiM) Styczeń - Marzec 2010, przyznane nagrody - Postrach Szkoły, Naj Opiekun (Slytherin).

Zakończenie roku szkolnego (AMS) Kwiecień - Czerwiec 2011, przyznane nagrody - Nauczyciel Roku.

Zakończenie piątego roku szkolnego (UMiC 2012) - NajPsor w rankingu
Zakończenie piątego roku szkolnego (UMiC 2012) - Nauczyciel Roku
Najbardziej rygorystyczny profesor (UMiC) Kwiecień-Czerwiec 2012.

Zakończenie roku szkolnego (HPS) Kwiecień - Czerwiec 2012, przyznane nagrody - Nauczyciel Roku

Pierwsze miejsce w plebiscycie SMiC Hogwart w kategorii najlepszy nauczyciel eliksirów.

Zakończenie roku szkolnego (HC 2013 - 30 września), wyróżnienie.

Plebiscyt Magicznej Biblioteki "Złote Merliny 2011":
Trzecie miejsce w kategorii "Najlepsza dyrekcja" Ann Riddley i Max Granger
Trzecie miejsce w kategorii "Najlepszy profesor"
Pierwsze miejsce w kategorii "Kontrowersyjna osoba"

Plebiscyt Magicznej Biblioteki "Złote Merliny 2012":
Drugie miejsce w kategorii "Najlepszy profesor"
Plebiscyt Magicznej Biblioteki "Złote Merliny 2013":
Trzecie miejsce w kategorii "Profesor roku"
Drugie miejsce w kategorii "Znana osobistość"

Plebiscyt McGonagall 2015: Wygrana w kategorii najlepszy nauczyciel eliksirów
Plebiscyt McGonagall 2016:Wygrana w kategorii Platynowa McGonagall dla emerytowanego nauczyciela