PODRĘCZNIK

RECEPTURY

VERITASERUM

DOKUMENTY

KONTAKT

Korzystanie z materiałów

Zezwalam innym nauczycielom na korzystanie z moich materiałów podczas własnych zajęć lekcyjnych i olimpiad. Zaznaczam przy tym, że nie zgadzam się na kopiowanie tekstów zamieszczonych na tej stronie do innych źródeł (np. własnych podręczników). Korzystając z moich materiałów należy używać odnośnika do tej strony. Współautorem niektórych materiałów na stronie jest Akemi Orihara, która udzieliła zgody na ich wykorzystywanie i rozpowszechnianie w ramach mojego podręcznika.
Konkurs Veritaserum

Międzyszkolny konkurs tematyczny Veritaserum

Następna edycja: 2.04.2017

Organizator jest w posiadaniu większości starych dyplomów, dokumentów i eliksirów z poprzednich edycji konkursu. Jeżeli szukasz informacji, zgłoś się przez zakładkę kontakt, podając nick pod jakim brałeś udział w konkursie i edycję.
Sowia Poczta


Ann Riddley
gabinet.w.lochach@gmail.com

chatsm
Ann_Riddley
Prawa Golpalotta

Pierwsze Prawo Golpalotta - W każdym eliksirze powinno znajdować się dwa razy więcej składników organicznych pochodzenia zwierzęcego, niż składników organicznych pochodzenia roślinnego.

Jest to tzw. zasada zachowania proporcji w eliksirach. Istnieje wiele wywarów, które nie zachowują zgodności proporcji, a jednak nie można ich uznać za błędnie sporządzone. Więcej na ten temat tutaj.


Drugie Prawo Golpalotta - W każdym eliksirze powinna znajdować się ciecz.

Ciesz dodajemy zawsze jako pierwszą do kociołka, jest ona naszą bazą pod pozostałe składniki. Cieczą do której odnosi się drugie prawo Golpalotta nie zawsze musi być woda.


Trzecie Prawo Golpalotta - Antidotum na złożoną truciznę to coś więcej niż suma antidotów na każdy z jej składników.

Każdy składnik trucizny można zneutralizować. Podczas sporządzania antidotum na złożoną truciznę nie wystarczy zneutralizować każdy z jej składników, należy także umiejętnie wyszukać odpowiednią ingrediencję, która zneutralizuje całą truciznę. Podczas sporządzania antidotum niezbędna będzie znajomość ujawniającego zaklęcia Skarpina.



Zabawa Proporcjami (pierwsze prawo Golpalotta)


"W każdym eliksirze powinno znajdować się dwa razy więcej składników organicznych pochodzenia zwierzęcego, niż składników organicznych pochodzenia roślinnego."


Jedno z praw Golpalotta. W Świecie Magii dość popularne, jednak nikt za bardzo nie wie na czym ono konkretnie polega. Większość osób błędnie interpretuje to stwierdzenie uznając, że proporcje będą zachowane gdy, przykładowo, dodamy do eliksiru 4 produkty zwierzęce, a tylko 2 roślinne. Otóż nie jest to takie proste. Ustalając proporcje eliksiru powinniśmy wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki, mianowicie:

- Właściwości/Siłę dodawanych składników
- Ilość dodawanych składników


Ilość składników, choć równie ważna, pójdzie w odstawkę. Schemat który przedstawiam poniżej obejmuje mało skomplikowane równania proporcji opierające się głównie na sile wybranych składników. Zaznaczam przy tym, że jest to pewien rodzaj zabawy i nie należy tego traktować jako jedyną i słuszną metodę określania proporcji w eliksirach. Na początku musimy oznaczyć pewne granice siły poszczególnych składników. Jak wiadomo, każdy składnik posiada swoje odrębne właściwości magiczne, jak i w różnym stopniu (sile) wpływa na eliksir. Siłę składnika, najprościej i najmniej skomplikowanie, możemy określić jako:

- Składniki niemagiczne, czyli teoretycznie nie posiadające siły (0)
- Składniki stosunkowo słabe w porównaniu do innych, ich siła jest dość mała (1)
- Składniki umiarkowanie silne bądź też średnie (2)
- Składniki bardzo silne (3)
- Wyjątki (jednorożec, feniks), grupa stworzona na potrzeby ustalania proporcji (4)


Każda z "grup" siły składników oznaczona została przeze mnie odpowiednią cyferką. Poniżej przedstawię jak to dokładnie działa. Załóżmy, że mamy określić proporcje pewnego eliksiru. W jego skład wchodzą:

- Woda (nieorganiczny - brak)
- Skarabeusze (słaby składnik - 1)
- Suszone figi (składnik niemagiczny - 0)
- Pokrzywa (składnik słaby - 1)
- Skórka Boomslanga (składnik silny - 3)
- Serce Krokodyla (składnik silny - 3)


Łączna suma składników zwierzęcych: 1+3+3 = 7
Łączna suma składników roślinnych: 0+1 = 1

Proporcje tego eliksiru, biorąc pod uwagę siłę składników, mają się jak 7:1
Czyli innymi słowy eliksir taki zachowuje prawo Golpalotta.


Prawa Golpalotta: autor ŚM (1 i 2 prawo) | autor J. K. Rowling (3 prawo)
Określanie proporcji składnika: autor Ann Riddley
Brak konfliktu z kanonem (1 i 2 prawo)
Określanie proporcji tylko i wyłącznie jako forma zabawy.